NE ARAMIŞTINIZ ?

100. Yılda Yüz Güldüren Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 19 Mayıs 1919'un 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından ‘100. Yılda Yüz Güldüren Kadınlar’ sloganıyla düzenlenen ‘19 Öncü Kadına 19 Soru' konulu panel düzenlendi. 

“Yerel Eşitlik Konusunda Öncü Şehirlerden Birisiyiz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan programda, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Tanıtım filminin ardından panel öncesi konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Samsun’da kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla coşku içerisinde kutlandığını ve Samsun’un 2006 yılındanberi il kadın hakları yerel eşitlik konusunda öncü şehirlerden birisi olduğuna dikkat çekti. 

“Güçlü Toplum Güçlü Kadın ve Güçlü Aileyle Olacaktır”

Samsun’un ‘Kadın Dostu Kent’ olarak Türkiye’de ismini duyurduğunu belirten Osman Kaymak, “Kadınlarla ilgili yaptığımız programlarda her zaman öncü olduk.  Cesaretlerine ve kendilerini yetiştirmelerine şahit oluyorum. Bundan dolayı da Samsunlu kadınlarımızı tebrik ediyorum. Eğitim, hepimizin vazgeçilmezidir. Eğitimli kadının toplumda daha çok söz sahibi olduğunu, kendini ifade etmede ve kendini geliştirme konusunda daha etkin olduğuna şahit oluyoruz. Şuan sizler birer anne ve eş olarak toplumda yerlerinizi alıyorsunuz. O anlamda özellikle kız çocuklarımızın eğitilmesi konusunda kariyer sahibi olmaları için büyük gayret sarf etmemiz gerekiyor. Biz şuna inanıyoruz güçlü toplum güçlü kadın ve güçlü aileyle olacaktır.” dedi. 

“Kadınlarımıza Pozitif Ayrımcılık Yapıyoruz”

“Kadınlarımıza fırsat eşitliği ve imkân verildiğinde; kadınların ne kadar güzel işler yaptığına şahit oluyoruz” diyen Vali Osman Kaymak, gerek İŞKUR Müdürlüğü ve gerek diğer kurumların meslek içi eğitimlerle kadınlara imkânlar verildiğini söyledi. Kaymak sözlerini şöyle sürdürdü:,

“Hayatı kadınlarımızla birlikte göğüslemek ve güzelleştirmek adına hep beraber el ele vermek durumundayız. Devletimiz son yıllarda özellikle engelliler, şehit aileleri ve yaşlılar konusunda pozitif ayrımcılık yapıyor. Aynı şekilde kadınlarında iş hayatında, toplumda ve siyaset alanında daha öne çıkmaları, kendilerini daha iyi ifade etmesi konusunda pozitif ayrımcılıklar yapılıyor. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum olmasının öncesinde mutlu kadın, mutlu aile ve mutlu toplum sloganı diyorum. Bizleri kırmayarak buraya gelen öncü kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Başta şehit annelerimiz ve eşleri olmak üzere bir kez daha tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.”

Yapılan konuşmasının ardından Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak, 19 başarılı öncü kadına plaket, teşekkür belgesi ve Bandırma Vapuru maketi verildi.

Daha sonra Grup Vocavoice müzik dinletisinin ardından İzgören Akademi Karadeniz Bölge Müdürü Şehnaz Dereli moderatörlüğünde 19 öncü kadın panelist birbirinden özel başarı hikayelerini ve tecrübelerini paylaştı.

Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu'nda yapılan '19 Öncü Kadına 19 Soru'' konulu panele,  Garnizon Komutanı Eşi Yüksel Üstün, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Azize Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Eşi Çiğdem Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, girişimci kadınlar ve çok sayıda davetli katıldı.


Etiketler :