NE ARAMIŞTINIZ ?

OMÜ'de 8 Mart Kadınlar Günü Kutlaması

19 Mayıs 1919'un 100. Yıl nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ), “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü, çeşitli etkinliklerle kutladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM), Mühendislik ve Eğitim Fakültelerinin ortaklaşa düzenlediği kutlama töreninde “İlk Adımın 100. Yılında Çalışma Hayatında Kadın” konulu panelle kadınların sorunları tartışıldı. Etkinlikte Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Topluluğu mini bir konser de verdi.

“Kadını nesne pozisyonundan özne pozisyonuna taşıdık"

Kadınların emekle özdeşleşen özel gününü tebrik ederek konuşmasına başlayan Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da “Bugün burada gerçekleşecek panelin konusunun 100. yılı içermesi çok değerli. Ülkemizin kuruluşundan bugüne kadar kadının yaşadığı 100 yıllık serüveni değerlendirmek çok önemli. Dinimize, medeniyetimize ve özümüze döndüğümüzde toplumumuzda kadının yeri çok açık. Çok uzun yıllar bu konu eşitlik kavramı üzerinden tartışıldı. Oysa kadın ve erkeğin eşit olmadığı gerçeğinden yola çıkarak bunun da bir eksiklik olmadığını kabul etmeliyiz. Hatta bazı yönlerden kadının daha üstün olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla bu konuya eşitlik üzerinden değil adalet üzerinden bakmamız gerekiyor. Bunun yanında yine kadın sürekli şiddetle anılıyordu. Kadın ve şiddet aynı cümlede geçmeye mahkûmmuş gibi algılandı. Kadını yaşadığı şiddetten kurtaracak önlemleri almak, devlet olarak kadının yanında olmak tabi ki çok önemli ama kadını şiddetin ötesinde farklı bir alana taşımak adına bir irade göstermek gerekliydi. Bugün geldiğimiz noktada başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bizler, bu ülkenin geleceğine yön veren kadrolar olarak kadını nesne pozisyonundan alıp özne pozisyonu yapmanın gayreti içerisinde olduk. Bunu da son zamanlarda yaptığımız yasal düzenlemelerle, kadının annelikle kariyeri arasında bir tercih yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak yaptık. Getirilen yeniliklerle, çocuğunun bakım ihtiyaçlarının giderilmesiyle, iş hayatında önünün açılmasıyla kadın artık bir tercih yapmak zorunda değil.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kadının meclisteki temsil oranı yüzde 17’ye çıktı”

Kadının son yıllarda siyasi alanda daha çok yer aldığını vurgulayan Çiğdem Karaaslan “Atatürk kadınlara gelişmiş dediğimiz ülkelerden çok daha önce seçme ve seçilme hakkı verdiği halde uzun süre kadınlar siyasete pek giremedi. Tarihte ilk defa bu dönemde kadının meclisteki temsili yüzde 17’ye çıktı. Bu elbette yeterli değil. Sadece mecliste değil siyasi hayatın her alanda kadınların daha fazla katılımını hedefliyoruz. Hükümetin, siyasetin yanı sıra kız çocuklarının eğitimi hususunda da verimli çalışmaları var. Kadını sadece işe başladığı tarihle değil, aynı zamanda ailesiyle, ailesiyle yaşadıklarıyla bir bütün olarak algılıyoruz. Çünkü sürdürülebilir olmadığı sürece hiçbir şeyin anlamı yok. Başta biz kadın milletvekilleri olmak üzere omuzlarımızdaki yükün elbette farkındayız. Ancak konulara kadın erkek ayrımı üzerinden bakmamalıyız. Kadın güçlenirse, aile güçlenir. Aile güçlenirse de toplum güçlenir.” dedi.

“Kadınlar günü etkinlikleri gelecekle ilgili güzel önerilere vesile olsun”

Son dönemlerde kadına verilen değerin artmasıyla birlikte kadınların daha çok sosyal ve siyasi hayata katılabildiğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, “Her şeyden önce bu tarz etkinlikler, kadın sorunlarının tartışılmasına olanak vererek bir farkındalık oluşmasını sağlıyor. Bu nedenle çok önemsiyorum. Burada ve Samsun’un çeşitli yerlerinde yapılan etkinliklerin, Türk toplumunun gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.Dün İstiklal Savaşı’nda erkeğin yanında mücadele veren kadın, bugün de sosyal hayatta yerini almalı.” ifadelerini kullandı.

“Türk toplumunda kadının yeri diğer toplumlardan daha da ileride”

Bugün pek çok ülkede kadınların toplumsal sorunlarının dillendirildiğini ve bu sorunların çözümleri üzerinde konuşulduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Türk toplumunda kadının yeri batımızda ve doğumuzdaki toplumların daha ilerisinde. Orhun Abideleri'nden başlayarak Türk devlet yönetimine kadar bunun birçok örneğini görmemiz mümkün. Kendini ve eşini tanıtırken 'Ben sizin hanınızım, bu da benim hanım.' diyen bir Hakan, Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların haklarından ilk kez resmi olarak bahsetmiş Yüce bir Peygamber, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kanunlara dayandırarak veren Ulu bir Önder, Türk toplumunda kadının yerini tespit etmede somut örneklerdir. Biz üniversiteler olarak özellikle gençlerimize bu konuda hassasiyet ve farkındalık kazandırmayı bir görev olarak biliyoruz. OMÜ de çalışanları ve öğrencileri bakımından kadın oranının oldukça yüksek olduğu bir üniversite. Akademisyenler bakımından da bu oran yüzde 50’ye yakın. Bizim dünyayı sevgiyle dolduran kadınlara ihtiyacımız var. Dünyayı sevgiyle dolduran tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.


"Kadınlara yönelik baskı, şiddet ve mobbing hâlâ devam etmekte"

Törenin açılış konuşmasını yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) Müdür Vekili Doç. Dr. Hatice Kumcağız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınların sorunlarını dile getirmeyi amaçladıklarını belirterek “Ne yazık ki dünyanın pek çok ülkesinde kadınlara yönelik baskı, şiddet ve mobbing hâlâ devam etmekte. Toplumun en etkili, yönlendirici ve birleştirici unsuru olan kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece kadın sorunu değildir. Demokratik ve ileri bir toplum oluşturmak için kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, siyaset gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanmaları büyük önem taşımaktadır.” dedi.


“OKTAM kadınların sesini duyurmayı görev edindi”

Kadınların yer almadığı hiçbir sosyo - kültürel ve siyasi hareketin başarılı olamayacağının tarihi bir gerçeklik olduğunu ifade eden Kumcağız “Bizler OKTAM olarak kadınlara ulaşmayı ve seslerini duyurmayı görev edindik. Kadınların sorunlarının çözümü için kamuoyu ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız her zaman devam edecektir.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından “İlk Adımın 100. Yılında Çalışma Hayatında Kadın” konulu panelle devam eden etkinlikte panel başkanı Doç. Dr. Hatice Kumcağız, Doç. Dr. Mucize Ünlü, Dr. Öğr. Üyesi Aslı Çalış Boyacı ve OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ayşe Güdükçam kadının iş hayatında karşılaştığı olumlu ve olumsuz koşulları tartıştı. Doç. Dr. Mucize Ünlü. “Cumhuriyet Sonrası Dönemde Kadın Hakları”, Ayşe Güdükçam da “İş Yaşamında Kadın” konulu birer sunum yaptı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezindeki etkinliğin sonrasında Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve beraberindekiler Tıp Fakültesi Hastanesi Doğum Servisindeki hasta ve çalışanları ziyaret ederek karanfil dağıttı. 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene; Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seher Balcı, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

 

Etiketler :