NE ARAMIŞTINIZ ?

19 bin 19 fidanla '100. Yıl Kurtuluş Ormanı' oluşturulacak


Samsun Valisi Osman Kaymak, 21 Mart'ta kutlanacak olan Orman Haftası'nda, Atakum ilçesi Büyükoyumca Mahallesi'nde bulunan ve Samsun Orman İşletme Müdürlüğüne ait 20 hektarlık bir alanda 19 bin 19 fidanla "100. Yıl Kurtuluş Ormanı"nın oluşturulacağını söyledi.

Ayatay, Kurumun Faaliyetler Hakkında Bilgi Verdi

19 Mayıs 1919'un 100. yılı etkinlikleri kapsamında, 21 Mart'ta kutlanacak Orman Haftası'nda yapılacak etkinlikler hakkında Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Amasya Orman Bölge Müdür Vekili Oktay Ayatay, kurumun faaliyetleri hakkında genel bilgi verdi. 

1919 Kişi Fidan Dikecek

19 Mayıs 1919'un 100. yıl etkinliklerinin tüm yurt sathında paylaşılması ve geleceğe kalıcı izler bırakmasını önemsediklerine dikkat çeken Samsun Valisi Osman Kaymak, bu amaçla Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi ve Samsun Orman İşletme Müdürlüğünün eşgüdümünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun Fidanlık Müdürlüğü, Samsun Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu, TEMA Vakfı, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği (EKOBİD), Samsun Fotoğraf Sanatı Derneği (SAMFAD), Samsun Volkswagen Dayanışma Derneği (SAMWOS), Samsun Offroad Kulübü (SAMOFF), Samsun Türk Enduro Platformu ve 19 Mayıs İzcilik Kulübü Bilim Kolejinin işbirliğiyle ‘100. Yılda 1919 kişiyle 19 bin 19 fidan dikileceğini söyledi. 

“100. Yıl Kurtuluş Ormanı oluşturulacak”

21 Mart'ta kutlanacak olan Orman Haftası'nda, Atakum ilçesi Büyükoyumca Mahallesi'nde bulunan ve Samsun Orman İşletme Müdürlüğüne ait toplamda 20 hektarlık bir alanda 19 bin 19 fidandan oluşan 100. Yıl Kurtuluş Ormanı oluşturulacağı bilgisini veren Vali Kaymak, etkinliğin yaklaşık 1 kilometrelik doğa yürüyüşü ile başlayacağını ve ardından vosvos araç sergileri, Türk Enduro Platformu ve SAMOFF'un gösterileri, izci kampları, yürüyüş alanında kurulacak çeşitli sergilerle renklendirileceğini kaydetti. 

Türkiye haritası oluşturulacak

Toplam alanın 4 dönümlük kısmında 81 ilin ayrı ayrı koordinatlarının belirlendiği alanda illerden gelen topraklarla, Samsun, Amasya Erzurum ve Sivas noktaları başta olmak üzere fidanlarımızı dikileceğini dile getiren Vali Kaymak, “2 Mart'ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şehrimizi teşrifleri anısına 100 fidan dikerek başlattığımız bu proje ile, Samsun'un 100. yıl coşkusunu ortak dilimiz doğa ile bütünleşerek yaşayacağız. Bu proje ile gelecek nesillere bırakılacak en kıymetli mirasın temelini oluşturacak” şeklinde konuştu.

Orman İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirilen basın toplantısına, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Amasya Orman Bölge Müdür Vekili Oktay Ayatay, ,Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Samsun Orman İşletme Müdürü Celal Kanbur, Samsun Orman Fidanlık Müdürü Ahmet Ulakan ve 100. Yıl Koodinasyon Merkezi çalışanları katıldı.

Etiketler :