NE ARAMIŞTINIZ ?

BİLSEF’2019 Bilim, Sanat ve Eğitim Forumu Gerçekleştirildi

Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100.yılında, Samsun Valiliği’nin 100.Yıl etkinlikleri kapsamında 7-10 Mart 2019 tarihlerinde, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun RK Bilim ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen Lise öğrencilerinin katıldığı BİLSEF’2019 (Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Eğitim Forumu) İlkadım Gençlik Merkezi’nde başladı.

Açılışa, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü  Coşkun Esen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, şube müdürleri, danışman öğretmenleri, öğrenci ve veliler katıldı. 

Alanında Samsun’da Yapılan İlk Forum

Forumun acıyış konuşmasını yapan ve amacı hakkında bilgi veren forum yürütücüsü ve Samsun RK Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Aydın Peker, amaçlarının gençlerin özgün fikirlerini ortaya çıkarmak ve onları geleceğe hazırlamak olduğunu vurguladı. Bilim ve Sanat Merkezi olarak Samsun’da ilk defa böyle bir forumu gerçekleştirdiklerini dile getiren Peker, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun bir modeli olarak tasarlanan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Eğitim Forumunun, lise öğrencilerinin farklı komite başlıkları altında bir araya gelerek ulusal ya da küresel güncel sorunları çok yönlü tartıştığı, çözüm önerileri geliştirdiği ve geliştirdikleri çözümleri genel kurulda paylaşıp oyladığı akademik ve sosyo - kültürel bir etkinliktir olduğunu belertti.  

Bilgili: “Forum, Ulusal Boyuta Taşınmalı”

Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Bilgili, her aşamasında öğrencilerin büyük emeğinin olduğu bu etkinliğin Türkiye’deki Bilsemler arasında bir ilk olduğuna dikkat çekti ve  gelecek yıl bu etkinliğin ulusal boyutta düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Bilgili, özel bilsem öğrencilerinden oluşan ve 11 farklı dilde şarkı söyleyen Türkiye’de ilk ve tek olan Bilsem korosunu da tebrik etti. 

Esen:”İlimiz İçin Gurur Verici”

“Milli Mücadele meşalesinin yakıldığı Samsun’dan mücadelemizin 100.yılında gençlerin böyle bir etkinlikle karşımıza çıkmasının, ilimiz için gurur verici” olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, ülkenin; sorgulayan, sorumluluk alan, çözüm üreten, milli ve manevi değerleri özümseyen bir genç nesile ihtiyaç duyduğunu, bu tarz etkinliklere daha çok önem verilmesi gerektiğini belirtti. 

Liseli Gençlerin sorunlara bakış açıları ve çözüm önerileri görülecek

Dört günlük yoğun çalışmanın sonucunda gençlerin ortaya koyacağı çözüm önerilerinin, Samsun’daki liseli gençlerin ulusal ve küresel sorunlara nasıl baktığını ve çözüm geliştirdiğini analiz etmek açısından önemli olduğu belirten İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, bu tür çalışmalardaki hedefin, bu tür forumların uluslararası düzeyde Samsun’da yapılması olduğunu söyleri. 

Forum 4 Gün Sürdü

7 - 10 Mart 2019 tarihlerinde 4 gün süren BİLSEF’2019’da Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin komite başkanlığında 220 resmi - özel lise öğrencilerin katılımıyla Bilim, Sanat, Eğitim, Ekonomi, Teknoloji, Sosyal Politikalar, Tarih ve Dış İlişkiler olmak üzere toplam 7 farklı komitede özel sorunlar üzerine öğrenciler yoğun çalışmalar yürüttüler. 

4 Gün süren BİLSEF’2019 Forumunda öğrenciler; Bilim, Sanat, Eğitim, Teknoloji, Ekonomi, Tarih ve Dış İlişkiler ile Sosyal Politikalar olmak üzere 7 başlıkta toplandı ve konular tartışıldı. 

Etiketler :