NE ARAMIŞTINIZ ?

OMÜ’lü Öğrenciler, 100. Yıl Anısına Tırmandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) öğrencileri, 19 Mayıs 1919’un 100. yılında şehitlerin anısına Atakum ilçesi sınırları içerinde yer alan 420 metre rakımlı Aksu-Kocabaş Tepesi’ne tırmandı. Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100. yılı etkinlikleri kapsamında OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesince organize edilen “100. Yılda Şehitlerimizi Anma Yürüyüşü”nde yaklaşık 200 öğrenci, Atakum ilçesi Aksu köyündeki Kocabaş Tepesi’ne ulaşarak Türk bayrağı açtı.

“19 Mayıs, Samsun için önemli bir tarihdir”

Kocabaş Tepe’nde duygu ve düşüncelerini paylaşan Dekan Mehmet Yalçın Taşmektepligil, 19 Mayıs’ın kurtuluşun simgesi olduğuna vurgu yaptı. Dekan Taşmektepligil, “19 Mayıs 1919 çok önemli bir tarihtir. Samsun’un bu role sahip olması, bizler için onur vericidir. Bu yürüyüşümüzle bu vatanı bize emanet eden aziz şehitlerimizin kutlu hatırasına sahip çıkmak ve onları anmak için Kocabaş Tepesi’ne tırmandık. Gidiş ve dönüş yaklaşık 20 kilometrelik bu parkuru severek katettik. 19 Mayıs’ın 100. yılında etkinliklerimizin devamı gelecek.” dedi.

Türk Bayrağı Açtılar

Farklı fakültelerden öğrencilerin de eşlik ettiği yürüyüşte kortej, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinden başlayan güzergâh boyunca “Her şey vatan için, Ne mutlu Türküm diyene, Vatan sana canım feda” sloganları ve İzmir Marşı ile selamlayarak Ziraat Fakültesine ulaşıp sonrasında Aksu köyüne yöneldi. Buradan Aksu-Kocabaş Tepesi’ne doğru ilerleyen kortej, zorlu etabı tamamlayarak zirveye ulaştı. Zirveye ulaşan kortej, burada Türk bayrağı açarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitleri sevgi, özlem ve rahmetle yâd eden OMÜ’lü öğrenciler, onlara karşı olan minnettarlıklarını dile getirdiler.

Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi önünden başlayan yürüyüşe, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. 


Etiketler :