NE ARAMIŞTINIZ ?

İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferansla Anıldı


İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiren ve geçtiğimiz yıl haziran ayında hayatını kaybeden dünyanın önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde düzenlenen konferansla anıldı. 

Bilgiç, "Fuat Sezgin’in çok önemli bir bilim adamı"

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Fuat Sezgin’in çok önemli bir bilim adamı olduğunu, onun neler yaptığını bilmeden değerini bilmeden bu yılın neden adına ilan edildiğini anlamanın mümkün olamayacağını söyledi. Prof.Dr. Bilgiç, "Fuat Sezgin, 1960 yılındaki askeri darbeyle üniversiteden atılmış bir bilim adamı. Daha sonra Almanya’ya gitmiş. Burada oryantalist hocasıyla çalışmalarını sürdürürken, hocası İslam Biliminin bugünkü gelişmelere temel oluşturduğunu kendisine anlatmıştır. Bunun üzerine kendinin de yaptığı çalışmalar, bugün bizlere bırakmış olduğu büyük eserleri ortaya çıkarmıştır. İslam biliminin ne kadar güçlü olduğunu, önemli çalışmalar yaptığını, Avrupa’nın ve gelişmiş ülkelerin bütün kazanımlarını bu çalışmaların üzerine inşa ettiğini ortaya koymuştur. Ferdin isterse neler başarabileceğine inandırmak istiyor. Belki bu konferansla tamamıyla tanıma şansınız yok, ama kısmen de olsa bu değerli hocamızı bugün tanıma fırsatı bulacağız” diye konuştu. 

Eserleri bir çok alanı kapsıyor

Sakal Prof. Dr. Fahri Sakal, Sezgin’in özellikle Arap-İslam Bilim Tarihi (Geschichte des Arabischen Schrifttums) eserinin; Kur’an ilimleri, hadis ilimleri, tarih, fıkıh, kelam, tasavvuf, şiir, tıp, farmakoloji, zooloji, veterinerlik, simya, kimya, botanik, ziraat, matematik, astronomi, astroloji, meteoroloji, dilbilgisi, matematiksel coğrafya, İslam’da kartografya, İslam felsefe tarihi gibi birçok alanda çok önemli ve kapsamlı bilgiler ortaya koyduğunu ifade etti. Sezgin’in eserlerinde; bilimin antik çağ uygarlıklarından İslam dünyasına, İslam dünyasından da Batı’ya geçtiğini ortaya koyduğunu ifade eden Sakal, bilimin antik çağdan rönesansla birlikte Batı’ya geçmediğini ispatlayan kişilerden birinin Prof. Dr. Fuat Sezgin olduğunu, özellikle Almanya’da bu konuda çok önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi.

2009 Yılı, "Fuat Sezgin Yılı" kabul edildi

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 6 Eylül 2018’de yayımlanan genelgeyle 2019 yılı, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak kabul edilmişti. Bu doğrultuda Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bilim dünyasına yaptığı katkıları aktardı.

100. Yılı Etkinlikleri Arasına Alındı

Atatürk ve S ilah Arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. Yılı nedeniyle OMÜ'nün 100. yıl etkinlikleri arasında yer alan ve Fen - Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Genel Sekreter Yardımcısı Serap Sivrioğlu Sezer, akademisyenler, daire başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Fahri Sakal’a, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç tarafından günün anısına fidan sertifikası takdim edildi.

Etiketler :