NE ARAMIŞTINIZ ?

Robotlar Samsun'da Yarışıyor

Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yılı dolayısıyla Samsun’da düzenlenen “13. Uluslararası MEB Robot Yarışması”, 16 ülkenin katılımıyla Samsun'da başladı. 

"Her Basamakta Yapay Zekayı Nasıl Hayata Geçirmeliyiz"

Bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı Samsun’da hayata geçirilen uluslararası robot yarışmasının ayrı bir anlam taşıdığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunun gerçekleştirmenin gururu içerisinde olduklarını dile getirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘dünyada her şey için, medeniyet için hayat için başarı için en gerçekçi yol bilimdir akıldır.’ dediğini hatırlatan Bakan Selçuk, “2023 Vizyonu'nda yapay zekânın Milli Eğitim Bakanlığının temelinde yer alan bütün iş ve işlemlerinde prensiplerle yürüteceğimiz bir yol göründü önümüzde. Bu yol bizim için anaokulundan üniversite ve lisansüstü eğitim çalışmalarına kadar her basamakta yapay zekayı nasıl hayata geçireceğimizin işaret fişeği oldu." dedi.  

"Yapay Zeka İle Tüm Sektörlerimiz Gelişecektir" 

"Her zaman yeniliklere açık, vizyon sahibi gençler görmek bizi mutlu ediyor." diyen Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Benim tecrübelerim gösteriyor ki, eğer gençlere bir imkân sağlanırsa son derece başarılı projeler ortaya çıkarıyorlar. Büyük bir ivme kazanan 2023 çalışmalarımızla yapay zekânın yardımıyla bütün sektörlerimiz gelişecektir. Türkiye’de robot teknolojisi büyüyor gelişiyor. Dünya çapında ödüllerimiz var. Çok daha büyük projelere imza atacağımızı düşünüyorum. Bir gün robot teknolojisinin nobeli olan ödülü neden bizim gençlerimiz almasın. Salondaki gençlerden bu ödülü bekliyoruz” 

“Mesleki ve Teknik Anlamda Eğitimlerin Niteliğinin Artırılmalı”

Yarışmaya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Yüksek teknoloji üretmek isteyen toplumlar, robotik alanlara yönelik yatırımlar planlamaktadır. İlimizde düzenlenen bu yarışma ile gençler, çeşitli tasarımlar yapmakta, programlar yazmakta, yaratıcı düşünmekte, dolayısıyla yapılandırmacı bir eğitim ortamı oluşturmaktadır. Ülkemizde mesleki ve teknik anlamda eğitimlerin niteliğinin artırılması, toplumsal anlamda farkındalık oluşturması ve gençlerimizin yaratıcılıklarını ortaya çıkarması bakımından bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Yarışmanın Teması “Yapay Zeka Uygulamaları” 

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması'nın 13'üncüsünün teması, “Yapay Zeka Uygulamaları” olarak belirlendi. Yarışma; Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor. İyi örneklerin paylaşılması için tüm katılımcı kurumların robotları, yarışmanın yapıldığı Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu girişinde sergileniyor.

17 Ülke Katıldı 

Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye olmak üzere 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katıldığı ve Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen yarışmaya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yarışma Canlı Yayınlanıyor

12 Kategoriden oluşan 13. Uluslararası Robot Yarışması, “http://robot.meb.gov.tr” adresinden canlı olarak yayınlanıyor. Son 7 yıldır TÜBİTAK iş birliği ile yapılan organizasyonun paydaşları arasına bu yıl, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından yürütülen TEKNOFEST de katıldı.

12 Nisan’da tamamlanacak yarışmada dereceye giren ekiplere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından birer dizüstü bilgisayar, başarı belgesi, madalyon ve kupa verilecek. TÜBİTAK tarafından da 12 kategoride toplam 216 bin lira para ödülü dağıtılacak.


Etiketler :