NE ARAMIŞTINIZ ?

Dünya çocukları Samsun’da

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için 40 ülkeden 800’e yakın yabancı öğrenci Samsun’a geldi. Yabancı öğrenciler ve Türk kardeşleri Samsun Valisi Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak tarafından Vali Konağında ağırlandı. 

"Barış içerisinde, kardeşçe yaşamalıyız"

Tüm dünya insanlarının barış içerisinde kardeşçe yaşaması gerektiğini ifade eden Vali Kaymak, “40 ülkeden 800’e yakın çocuğumuz bugün itibariyle Samsun’a geldiler. Bu öğrencileri bir okul ve bir Türk öğrenciyle kardeş eyledik. 3 aydır bununla alakalı olarak çalışıyoruz. 23 Nisan etkinlikleri başladı. Ayın 20’sine kadar Samsun’da kalacaklar. Kendi hazırladıkları etkinlikleri bize sunacaklar. Herkesi, çocuklarımızın etkinliklerini izlemeye davet ediyorum.' dedi. 

"Güzel dostluklar kuruldu"

'Bu etkinlikler ile maksat, Atatürk’ün bize armağan ettiği bu çocuk şenliğinin birliğe, kardeşliğe ve barışa vesile olmasıdır.'diyen Vali Kaymak, çocukların Türkiye’yi tanınması noktasında bu etkinliğin büyük anlam ifade ettiğini dile getidi. Kaymak,"Çocuklar, burada kurdukları güzel dostluklar ile kendi ülkelerine dönecekler. 800’e yakın çocuk ilimize geldi. Bunların her birini misafir etmek için bine yakın vatandaş müracaatta bulundu. Kardeş çocukların da birbirleriyle mutlu olmasından büyük sevinç yaşıyoruz." diye konuştu. 

Savaşların Bitmesini istiyoruz"

Samsun'da bir araya gelen Dünya çocuklarının "Dünyanın kardeş çocuklarıyız’ mesajı verdiğini dile getiren Vali Kaymak,  Mayıs "Dünyadaki bütün savaşların bitmesini istiyoruz. İnsanlar birbirlerini sevsin, birbirlerine yardımcı olsunlar, gerçek  dostluk ve sevginin dünyada sürekli hakim olmasını temenni ederek etkinliklerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Pasta Kesildi

Vali Kaymak konuşmanın ardından öğrenciler için hazırlanan pastayı kesti. Kaymak daha sonra kendi elleriyle misafir öğrencilere Türk yemeklerinden ikram etti. Vali Konağındaki program, hediye takdimiyle son buldu. 19 Mayıs 1919'un 100. yılı nedeniyle Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu 41. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğinin bir kısmı Samsun’da düzenlenecek. 


Etiketler :