NE ARAMIŞTINIZ ?

"İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisine Yoğun İlgi

19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra, OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün tarafından yapılan eserlerden oluşan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi'e vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 

İstanbul Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde SAYSİAD’ın desteğiyle açılan 3'ü heykel olmak üzere 111 farklı seçki eserin bulunduğu sergi, yıl sonuna kadar yurt dışında da 9 farklı ülkede sergilenecek. 

Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı yapılan çeşitli etkinliklerle hız kesmeden devam ediyor. Yapılan kutlamalardaki temel amaç, bir asır önce bağımsızlığa atılan ilk adamdaki aynı ruh ve aynı heyecanın yeni nesillere aktarılması. Bunun için kutlamaların merkezi Samsun olmak üzere Türkiye genelinde bir çok etkinlikler düzenleniyor. Yurt dışında 9 farklı ülkede de açılacak olan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi,'de bu etkinliklerden bir tanesi. 26 Mayıs'a kadar İstanrbula açık olacak sergi,; Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Birleşik Krallık, (İngiltere) Kosova, Kuzey Makedonya, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de açılacak. 

Serginin içeriği; Genelkurmay Askeri Tarih ve Strateji Etüt (ATASE) Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen sergilerden seçilen eserlerden oluşuyor. Bağımsızlığımızın 100. Yıl ile ilgili yapılan bu çalışmaların tümü, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olacak. 

İstanbul Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde 16 Mayıs'ta açılan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma sergisine yerli ve yabancı bir çok vatandaş yoğun ilgi gösteriyor. 

Etiketler :